Paweł Strzelecki

Background

To on odkrył złoto w Australii, był pierwszym Polakiem, który samotnie okrążył świat. Był też autorem bodaj pierwszego naukowego opracowania o Australii. A na starość, ratował od śmierci głodowej dzieci w Irlandii. Paweł Strzelecki podróżnik, pisarz, geolog i geograf. Niesamowity człowiek.

Gdy próbuję go sobie wyobrazić, widzę go z koalą – bo Australia – i z wyciągniętą do przodu ręką. Może to z powodu ukochanej z którą nie mógł spędzić życia a może z powodu Polski za którą tęsknił całe życie, a której nie było wtedy na mapie, Strzelecki był bardzo wrażliwy na ludzką krzywdę. W swoich dziennikach opisywał ciężkie życie Indian ameryki Północnej i Południowej. Nie mógł się pogodzić z handlem niewolnikami, który widział w Brazylii. Strzelecki brzydził się przemocą i był znany z tego… że w dyskusjach z tubylcami nie posługuje się bronią palną, co wśród białych odkrywców było wtedy standardem.

W Australii, ku zdziwieniu Brytyjczyków zwracał uwagę na złe traktowanie Aborygenów. Co dzisiaj może się wydawać niesamowite, w listach i pamiętnikach pisał o konieczności ochrony przyrody w Australii, wskazując np. na szkodliwość wyrębu lasów. Może ta wyciągnięta ręka kogoś kto żył 200 lat temu ma nas powstrzymać przed niszczeniem przyrody i kultury miejsc które odwiedzał?


NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera 🙂

TU TEŻ JESTEŚMY:


Background