
Żyły w czasach, gdy kariera naukowa zarezerwowana była niemal wyłącznie dla mężczyzn. A jednak, dzięki swojej determinacji, udało im się rozwijać w ukochanych dziedzinach i osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej. Kim są polskie kobiety w nauce? To pionierki, odkrywczynie i specjalistki w swoich dziedzinach. Poznajcie je!
Znana i rozpoznawana Noblistka
Nazwisko Marii Skłodowskiej-Curie jest jednym z tych, które najczęściej wymienia się, gdy pada pytanie o polskich naukowców. To pierwsza na świecie kobieta w nauce, która otrzymała Nagrodę Nobla. I to nie raz, a dwa razy. Na kartach historii zapisała się dzięki osiągnięciom w dziedzinie fizyki i chemii. Została także pierwszą na świecie kobietą z tytułem profesorskim na paryskiej Sorbonie. Jej życiorys? Oj, jest naprawdę ciekawy!

Kobiety w nauce to wielkie pasjonatki
Zofia Kielan-Jaworowska po maturze rozpoczęła fascynujące studia zoologiczne. Po wojnie, w której brała czynny udział, zamieszkała w Muzeum Zoologii. To tam postanowiła poświęcić się paleontologii. Dziś uchodzi za jedną z najwybitniejszych ekspertek w swojej dziedzinie. Odkryła setki dawno wymarłych gatunków zwierząt, a wiele z nich zostało nazwanych na cześć jej imienia lub nazwiska.
Polką, która bezgranicznie oddała się swoje pasji była też Wilhelmina Iwanowska. Jej konikiem była z kolei astronomia i gwiazdy. Przeprowadzone przez nią badania pokazały, że wszechświat jest dwa razy większy niż do tej pory uważano.

Superbohaterka sprzed wieków
W XVII wieku szanse na to, że kobieta zostanie chirurgiem był niewielkie. A jednak udało się to Magdalenie Bendzisławskiej. Uczyła się pod okiem męża, którego była asystentką. Wspólnie pracowali w kopalni soli w Wieliczce z powołania samego króla. Po śmierci swojego męża, głównego cyrulika wileńskiego, to właśnie ona została jego następcą. I tak niemożliwe, stało się możliwe
Polskie kobiety w nauce to temat, który Cię interesuje? Więcej ciekawych historii poznasz TUTAJ