O fantastycznych Polakach na Expo 2020

A. Ochman
09.05.2022
Przewidywany czas: 2 min

To wydarzenie przyciąga fanów innowacji. Miliony osób zainteresowanych nowymi technologiami czy nowinkami naukowymi. Podczas Expo 2020 w Dubaju dr Tomasz Rożek zaprezentował swój unikatowy projekt – „Akademia Superbohaterów”, o polskich naukowcach.

Nowatorskie podejście do nauki

Czym jest „Akademia Superbohaterów”? To jedyny w swoim rodzaju projekt, który prezentuje polskich naukowców w nowym świetle. Tych, którzy zmienili i zmieniają naszą rzeczywistość. Na ponad 140 stronach książki zawarte zostały 32 fascynujące historie opisujące życie i działalność wybitnych polskich superbohaterów.

„Akademia Superbohaterów” jest unikatowa jeszcze z innego powodu – każda osoba ma swój wyjątkowy portret. Polscy naukowcy przedstawieni są w konwencji filmowych superbohaterów (w końcu ich życiorysy spokojnie mogłyby być podstawą do napisania scenariusza filmu). Ich supermoce to ciekawość świata, upór w dążeniu do celu, pasja i ciężka praca. Na rysunkach więc pokazani są z właściwymi dla swoich profesji atrybutami, takimi jak przyrządy astronomiczne, naczynia laboratoryjne czy różnego rodzaju wynalazki techniczne.

Więcej o przeczytasz projekcie TUTAJ

„Akademia Superbohaterów” w Dubaju

Nie zaprzestaliśmy tylko na tym, żeby o polskich superbohaterach było głośno wyłącznie w naszym kraju. Pokazaliśmy „Akademię Superbohaterów” podczas światowych targów Expo 2020 w Dubaju! Okazją do prezentacji projektu był organizowany w polskim pawilonie Tydzień Nauki Polskiej.

Wykłady dr. Rożka przyciągnęły dorosłych i dzieci. Wszyscy z zaciekawieniem przysłuchiwali się historiom. Padały pytania o to dlaczego polscy naukowcy dokonywali swoich odkryć i czy naprawdę istnieli. Nie zabrakło porównań m.in. do Avengersów.

Z okazji wizyty na Expo 2020 w Dubaju, Fundacja Nauka. To Lubię przygotowała dwie dodatkowe wersje gry karcianej – w języku angielskim i arabskim. Wręczyliśmy je uczestnikom wykładu oraz dzieciom odwiedzającym polski pawilon. Niektórzy od razu przystąpili z nami do gry.

Stworzenie zagranicznych wersji kart było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach projektu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

Autor

Agnieszka Ochman

Zobacz również