Polscy matematycy, których warto znać

A. Ochman
15.03.2022
Przewidywany czas: 2 min

W projekcie „Akademia Superbohaterów” nie zabrakło osób zakochanych w królowej nauk. Wybitny polscy matematycy, tacy jak Marian Rejewski czy Stanisław Ulam zmienili świat! Czym się zasłużyli?

Matematyka na polu bitwy

Marian Rejewski jest doskonałym przykładem superbohatera, który podczas konfliktu zbrojnego można uratować miliony osób nie chwyciwszy nawet za broń. Jak to możliwe? Wszystko dzięki matematyce, a dokładnie za sprawą umiejętności łamania szyfrów. Dzięki pracy Rejewskiego, wojna trwała o kilka lat krócej. Jak to się stało, że jego umiejętności przydały się armii?

Na kilka lat przed rozpoczęciem II wojny światowej polskie wojsko zorganizowało dla studentów matematyki tajny kurs kryptologii. Jednym z uczestników był właśnie Rejewski, który wyróżniał się na tle grupy. Po ukończeniu studiów Rejewski znalazł pracę w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Po dwóch latach ta jednostka została zamknięta. Ale Marian dostał szansę na pracę w warszawskim Biurze Szyfrów. To właśnie tam, wraz ze współpracownikami, musiał zmierzyć się z największym przeciwnikiem – Enigmą. Była to słynna niemiecka maszyna szyfrująca. Nierówna walka z czasem w końcu się udała. Szyfr Enigmy pierwszy raz został złamany w Sylwestra 1932 roku. Dokonali tego właśnie polscy matematycy.

Przeczytaj również: Mikołaj Kopernik – znasz te fakty z jego życia?

Polscy matematycy a dzisiejsza technologia

Prace Stanisława Ulama, genialnego polskiego matematyka, umożliwiły rozwój technologiczny, którego obecnie jesteśmy świadkami. To nie przesada! Najczęściej nazwisko tego wybitnego polskiego matematyka pada jednak w kontekście broni, która miała już na zawsze zakończyć wszelkie konflikty zbrojne. Dlaczego? Bo Stanisław Ulam jest jednym z największych umysłów XX wieku, które wspierały amerykański program broni jądrowej.

Od kolegi dostał zaproszenie do udziału w ważnym i tajemniczym projekcie naukowym. Całość owiana była aurą tajemniczości i niezwykłości. Gdy dotarł do laboratorium w Los Alamos, trafił do centrum amerykańskiego programu budowy bomby jądrowej. Było to prawdziwe zagłębie naukowców, w którym pracowali najlepsi wówczas na świecie matematycy i fizycy. Choć dla Ulama fizyka była nowym doświadczeniem, to właśnie tam polski naukowiec wszedł do ścisłej elity światowej nauki. Dzięki jego niekonwencjonalnemu podejściu do tematu udawało mu się razem z nimi rozwiązywać problemy.

Polscy matematycy to superbohaterowe! Poznaj więcej historii TUTAJ

Autor

Agnieszka Ochman

Zobacz również