
Urodził się sto lat temu. Przed erą laptopów, tabletów czy smartfonów. Dziś jego wizje dotyczące technologii uznaje się niemal za prorocze. Skąd Stanisław Lem czerpał inspiracje? Jakie jest podłoże jego przepowiedni?
Marzenia o uczelni technicznej
Lem pasję do literatury zdecydowanie odziedziczył po swoim ojcu. Sam jednak bardzo chciał studiować na uczelni technicznej i zostać uczonym. O swoje marzenia postanowił zawalczyć. Efekt? Niekoniecznie taki, jaki by sobie życzył. Mimo zdanego egzaminu na Politechnice Lwowskiej, ze względów politycznych Stanisław Lem nie mógł rozpocząć nauki na tej uczelni. Jego edukacja potoczyła się więc w innym kierunku.
W 1940 roku dzięki znajomościom ojca (z zwodu lekarza) Stanisław Lem rozpoczął studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego. Tym samym uniknął poboru do Armii Czerwonej. Rok później podjął pracę jako pomocnik mechanika.
Od mechanika do pisarza
Stanisław Lem ośmielił się na publikację swojej twórczości w prasie. Z czasem ukończył przerwane studia medyczne. Zaczął też pisać opowiadania inspirowane tematyką wojenną, okupacyjną oraz zawierające elementy fantastyki naukowej. Lekarzem ostatecznie nie został. Te studia dały mu jednak solidne wykształcenie przyrodnicze oraz wiedzę z nauk ścisłych, które wykorzystywał w swojej twórczości. Na uczelni medycznej rozwinął swoją pasję związaną z neurologią.
To może Cię zainteresować: Znasz te polskie wynalazki?
Ścieżki zawodowe a inspiracje
Lem pracował jako asystent w krakowskim Konserwatorium Naukoznawczym. Tam jego inspiracją były dzieła z zakresu logiki, metodologii nauk czy psychologii. Kierownik Pracowni Psychometrycznej Polskiej Akademii Nauk, entuzjasta cybernetyki Mieczysław Choynowski, z kolei zainspirował go dziełami N. Wienera i C.E. Shannona. Po latach Stanisław Lem nazwie Choynowskiego swoim intelektualnym mentorem.
Stanisław Lem i natchnienie z literatury
Młody Lem zaczytywał się w dziełach Grabińskiego, Umińskiego, Verne’a i Wellsa. To przedstawiciele m.in. nurtu grozy, noweli fantastycznej czy fantastyki naukowej. Sam Lem zasłynął jako autor powieści, opowiadań, esejów, artykułów, recenzji nieistniejących książek, wywiadów, felietonów. Jako młody twórca pisywał także wiersze.
Zainteresowała Cię historia Lema? Więcej na temat źródeł jego inspiracji, znajdziesz TUTAJ