Znasz te polskie wynalazki?

A. Ochman
14.10.2021
Przewidywany czas: 2 min

Lampa naftowa, kamizelka kuloodporna czy łazik księżycowy to nie konstrukcje z USA, a polskie wynalazki! Poznaj ich autorów oraz inne polskie odkrycia, kluczowe dla całego świata.

Kamizelka kuloodporna

Dziś sprawdza się na niejednym froncie, a jej twórcą jest Polak – Kazimierz Żegleń. Kamizelka kuloodporna została przez niego zaprojektowana i własnoręcznie wykonana w XIX wieku. Przyznaj sam, nie jest to najnowszy wynalazek. Ale jaki skuteczny!

Polak swój produkt testował na sobie i promował go podczas mrożących krew w żyłach pokazów. W ich trakcie kazał do siebie strzelać!

Lampa naftowa i pierwsza rafineria to polskie wynalazki

Odkrycie Ignacego Łukasiewicza, który podczas eksperymentowania otrzymał naftę, okazało się przełomowe. Szybko zaprojektował odpowiednią lampę do tego rodzaju paliwa, która weszła do powszechnego użycia. Wynalazek przyniósł mu sławę i pieniądze, gdy lampy naftowe rozświetliły mrok sali operacyjnej. Wcześniej nie operowano w nocy właśnie z powodu złego oświetlenia.

Łazik księżycowy

Gdyby nie polskie wynalazki, wiele światowych projektów byłoby utrudnionych. Jakie? Na przykład misje Apollo. Pojazd, który zaprojektował Mieczysław Bekker, pokonał ponad 80 innych konstrukcji i pomógł NASA w odkrywaniu Srebrnego Globu. Pojazd Bekkera okazał się tak dobry, że bez jakichkolwiek ulepszeń brał udział w misjach Apollo 15, 16 i 17!

Lista się wydłuża

Te polskie wynalazki to zaledwie kilka przykładów rewolucyjnych rozwiązań, jak na swoje czasy, za którymi stoją nasi rodacy. Lista jest o wiele dłuższa. Świat wyglądał by zupełnie inaczej, gdyby nie odkryte przez Polaków szczepionki, witaminy, komputer tranzystorowy czy projektor kinowy. Więcej na temat polskich wynalazków przeczytasz TUTAJ.

Wszystkie życiorysy polskich superbohaterów znajdziesz również w książce „Akademia Superbohaterów”, którą można zamówić w sklepie Fundacji Nauka. To Lubię.

Autor

Agnieszka Ochman

Zobacz również
Akademia Superbohaterów

O fantastycznych Polakach na Expo 2020

09.05.2022 2 min czytania