7 miejsc w Polsce związanych z polskimi Superbohaterami, które koniecznie musisz odwiedzić

M. Gogól-Górecka
22.07.2023
Przewidywany czas: 5 min

Genialni naukowcy i naukowczynie, którzy należą do Akademii Superbohaterów rozwijali naukę i dosłownie zmieniali przyszłość ludzkości. Odkrycia, teorie i wynalazki to nie jedyne, co po nich zostało. Zapraszamy Cię do naszego przewodnika po miejscach w Polsce związanych z polskimi naukowcami, które warto odwiedzić.

1 Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Najsłynniejszy polski naukowiec, człowiek, który „ruszył Ziemię”. Nie ma żadnych wątpliwości, że mowa oczywiście o Mikołaju Koperniku. Urodził się w Toruniu aż 550 lat temu, ale wciąż można odwiedzić jego dom, który mieści się w kamienicy, która należała do jego rodziny. Teraz mieści się tu muzeum, które nie tylko przybliża postać Kopernika, ale również skupia się na temacie nauki dawnej i współczesnej oraz obrazuje życie codzienne rodziny mieszczańskiej w XV wieku. Wystawa w domu wielkiego polskiego astronoma jest zaprojektowana w nowoczesny sposób. Hologramy, rozszerzona rzeczywistość, projekcje wizualne i kino 4D to atrakcje, które sprawiają, że poznając przeszłość, trafia się do przyszłości. Wisienką na torcie jest wejście na dach i możliwość podziwiania nieba. To właśnie tu mały Mikołaj pierwszy raz spojrzał na gwiazdy. Czy może być lepsze miejsce do tego, by zafascynować się astronomią?

2 Muzeum Ewolucji w Warszawie

Być może nie wiesz o tym, ale wśród polskich naukowczyń mamy taką, która odkrywała dinozaury! W 1968 roku Zofia Kielan-Jaworowska, bo o niej mowa, zorganizowała wystawę o dinozaurach w salach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Eksponaty pochodziły z jej wypraw do Mongolii. Właśnie z powodu tej inicjatywy szesnaście lat później powstało Muzeum Ewolucji, które istnieje do teraz. Fascynująca ekspozycja, składająca się z skamieniałych szkieletów dinozaurów, pozwala bliżej poznać te pradawne istoty.

Część wystawy skupia się na wyjściu kręgowców na ląd. Na miejscu można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych oraz lekcjach muzealnych, podczas których uczniowie mogą dowiedzieć się więcej o pochodzeniu człowieka, teorii ewolucji czy tajemniczym wyginięciu dinozaurów. Jeśli masz na pokładzie małego fana dinozaurów, to w tym muzeum możesz zorganizować mu niezwykłą imprezę edukacyjno-rozrywkową z okazji urodzin.

3 Kopalnia w Bóbrce

Ponad 150 lat temu powstała kopalnia ropy naftowej w Bóbrce. To pierwsza taka kopalnia na całym świecie. Jej założycielem był filantrop Ignacy Łukasiewicz – człowiek, który jest twórcą przemysłu naftowego. W Bóbrce doskonalił technikę pozyskiwania ropy oraz jej destylacji. Choć nadal istnieją tam czynne szyby, główna funkcja kopalni to Muzeum Przemysłu Naftowego I Gazowniczego. Ekspozycje multimedialne sprawiają, że możesz przenieść się do czasów, w których Łukasiewicz pracował w Bóbrce. Na miejscu przechadzając się alejkami po malowniczym lesie bobrzeckim możesz zobaczyć stare maszyny kopalniane. Podczas spaceru natkniesz się też na kopanki, w których do teraz znajduje się prawdziwe czarne złoto – czyli ropa.  

4 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Maria Skłodowska-Curie to pierwsza kobieta, która zdobyła nagrodę Nobla, jako pierwsza zdobyła ją dwukrotnie i do dziś jest jedyną osobą, której udało się zdobyć ten tytuł w dwóch różnych dziedzinach. W jej rodzinnym domu, w Warszawie działa instytut pamięci, którego misją jest dbanie o pamięć wybitnej polskiej chemiczki. W muzeum zobaczysz zbiór listów, notatek oraz pamiątek rodzinnych Skłodowskiej.

Częścią wystawy jest rekonstrukcja paryskiego laboratorium noblistki oraz jej męża, w którym nadal stoją stare przyrządy pomiarowe. Ostatnia część domu ma charakter symboliczny. To dwa salony związane z Madame Curie, warszawski i paryski. Instytut organizuje również wydarzenia artystyczne, wykłady, wieczory autorskie oraz spotkania z żyjącymi członkami rodziny Noblistki.

5 Gdańskie Hevelianum

W ruinach dawnego fortu w Gdańsku znajduje się muzeum nauki, miejsce spotkania z nauką i historią. Patronem instytucji jest Jan Heweliusz. Genialny stronom z Gdańska, który równocześnie prowadził browar i konstruował lunety. Ciekawe połączenie, prawda?

Hevelianum to przestrzeń dla edukacji oraz rozrywki. Dla najmłodszych przeznaczony został plac zabaw, gdzie dzieci mogą rozwijać swoją kreatywność oraz uczestniczyć w warsztatach. Stała wystawa naukowa skupia się na odkrywaniu wszystkich siedmiu kontynentów, eksperymentowaniu z matematyką oraz zamianie różnych form energii.

Ruiny fortu to idealna przestrzeń do poznawania historii. Strefa historyczna Hevelianum w ciekawy sposób pokazuje burzliwe dzieje miasta. Po zwiedzaniu możesz skorzystać z strefy relaksu, czyli dużej wyspy zieleni. Piknik w centrum miasta to nieczęsto spotykana okazja, więc jeśli będziesz w Trójmieście, to koniecznie zajrzyj do Hevelianum.

6 Kopalnia soli w Wieliczce

Magdalena Bendzisławska była żoną cyrulika, który pracował w wielickiej kopalni. Cyrulik to osoba bez wykształcenia medycznego, która leczyła drobne urazy oraz choroby. Po śmierci męża kobieta przejęła zakład i, co było wyjątkowo niespotykane w tamtych czasach, postanowiła się nadal szkolić w dziedzinie medycyny. Została chirurgiem. Zajmowała się leczeniem zębów oraz oczu w kopalni soli w Wieliczce, gdzie w tamtych czasach nie brakowało urazów. Za jej osiągnięcia wystawiono tam tablice pamiątkową.

Kopalnia soli w Wieliczce to obiekt, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, a który zdecydowanie warto odwiedzić. Potężne podziemne komory oraz jeziora solankowe przeniosą Cię do zupełnie innego świata. Takich widoków i absolutnej ciszy nie da się doświadczyć na powierzchni ziemi. Na miejscu zobaczysz również stare maszyny górnicze oraz poznasz metody wydobywania soli z przeszłości. Spacer 135 metrów pod ziemią w tak fascynującym miejscu to niezapomniane doświadczenie. Do wyboru masz kilka rodzajów tras. Miejsce nadaje się na fascynującą wycieczkę już dla kilkuletnich dzieci.

7 Ogród Doświadczeń Lema w Krakowie

Stanisław Lem był genialnym pisarzem hard science-fiction. To podgatunek fikcji, w której kluczową rolę odgrywa nauka i technika. W swoich opowiadaniach trafnie jak nikt przewidywał przyszłość. Na jego cześć w Krakowie powstał Ogród Doświadczeń. To park pełen interaktywnych instalacji, które pobudzają zmysły oraz rozwijają kreatywność. To idealne miejsce dla dzieci oraz dorosłych. Cała przestrzeń podzielona jest na strefy, takie jak akustyka, optyka, mechanika czy hydrostatyka. Można się ścigać, huśtać, balansować, a nawet grać na nietypowych instrumentach. Jak na ogród przystało – nie brakuje zieleni i kwiatów. Możesz więc tutaj zrelaksować się i miło spędzić czas w towarzystwie nauki. Cały obiekt znajduje się na świeżym powietrzu, więc przy planowaniu wycieczki zwróć uwagę na pogodę. Sezon w Ogrodzie trwa do 15 października.

Zobacz również