6 miejsc na świecie związanych z polskimi Superbohaterami, które koniecznie musisz odwiedzić

M. Gogól-Górecka
27.07.2023
Przewidywany czas: 5 min

Akademia Superbohaterów to panteon genialnych polskich naukowców i naukowczyń, którzy działali w różnych zakątkach świata. W tym artykule zebieramy Cię w małą podróż po sześciu miejscach związanych z członkami Akademii Superbohaterów, które warto odwiedzić poza granicami Polski.

1. Muzeum Zoologiczne w Lwowie

Na początek przenosimy się tuż za wschodnią granicę, do Muzeum Zoologicznego we Lwowie. Jest to jedna z najstarszych tego typu instytucji w Europie. Swój przełom zawdzięcza polskiemu naukowcowi Benedyktowi Dybowskiemu. Zesłany na Syberię, mimo ekstremalnie ciężkich warunków, nie poddał się i postanowił rozpocząć badania w zabójczych warunkach.

W 1884 przybył właśnie do Lwowa mając ze sobą aż 60 skrzyń pełnych eksponatów i zbiorów. Wtedy muzeum powiększyło się o kilka pokoi. Choć instytucja podlega pod Lwowski Narodowy Uniwersytet, turyści mogą zobaczyć niezwykłe zbiory w większych zorganizowanych grupach (powyżej 10 osób). Przewodnika powinno się zamówić trzy dni przed planowaną wizytą. Mało muzeów w tej części Europy może pochwalić się tak niebywałą wystawą. Rajskie ptaki, kolekcja kolibrów, a przede wszystkim szkielety wielkich ssaków, na czele z ogromną krową morską.

2. Park Narodowy Kościuszki w Australii

O tym miejscu można napisać niejeden artykuł, a nawet książkę. To potężny obszar szczytów górskich, jaskiń, gorących źródeł czy lasów eukaliptusowych. Polski odkrywca i naukowiec Paweł Edmund Strzelecki zbadał i opisał wiele miejsc świata. Gdy zdobył najwyższą górę Australii, postanowił nazwać ją na cześć polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki.

Właśnie od tego szczytu pochodzi nazwa całego parku, który zimą zmienia się w raj dla fanów sportów zimowych. Latem warto zdobywać szczyty, a te choć wysokie, nie są strome. Na większość wycieczek nie trzeba zabierać ze sobą specjalistycznego sprzętu do wspinaczki, oczywiście jeśli pogoda dopisuje. Warto wspomnieć również o niezwykłych zwierzętach, które można spotkać na terenie parku. Kangury górskie, emu, papugi, a nawet dziobaki! To unikatowe miejsce podróży dla wytrawnych podróżników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Pawła Strzeleckiego, zajrzyj do Akademii Superbohaterów!

3. Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu

Dla miłośników przyrody, ale oglądanej z perspektywy muzealnej mamy propozycję prosto z Paryża. Zofia Kielan-Jaworowska to polska naukowczyni, która w wielu miejscach na świecie badała gatunki wymarłych zwierząt. Nie tylko badała, ale również uczyła. Na Harvardzie, uniwersytecie w Oslo, Norweskiej Akademii Nauk, a także w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Ta ostatnia instytucja prowadziła (i prowadzi) działalność nie tylko naukową, ale również ekspozycyjną oraz popularyzatorską.

Muzeum składa się z ogrodu botanicznego, zoologicznego, ale przede wszystkim z Wielkiej Galerii Ewolucji. To ogromne muzeum mieści się w pięknym, przeszklonym budynku. Jak sama nazwa wskazuje, w środku możemy zobaczyć historię natury, a dokładniej zwierząt. Około 3000 gatunków znajduje się na wystawie stałej. Wielkie ssaki, zwierzęta mórz i oceanów, mieszkańcy sawanny i zagrożone gatunki, to tylko niektóre z ekspozycji czekających na was w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu

4. Callao, Peru

Ernest Malinowski był genialnym polskim inżynierem. Jego wynalazki zrewolucjonizowały przemysł transportowy. Przez prawie 50 lat swojego życia przebywał w Ameryce Południowej, głównie w Peru. Podczas wojny o niepodległość tego kraju z Hiszpanią, Polak zajmował się przygotowaniem fortyfikacji w porcie Callao. Bitwę wygrały siły niepodległościowe Peru, a na pomniku upamiętniającym zwycięstwo, znajduje się podobizna Malinowskiego.

Jednak to nie wszystko, co warto zobaczyć w mieście. Głównym punktem turystycznym jest twierdza Real Felipe. To największa taka budowla na tym kontynencie. Warto również odwiedzić stary rynek, gdzie podziwiać można budynki zachowane z czasów kolonializmu. W mieście portowym oczywiście nie brakuje plaż, a wisienką na torcie jest dzielnica La Punta. To malownicza część Callao z pięknym widokiem na morze.

Będąc w Peru koniecznie musisz zobaczyć i przejechać się Koleją Transandyjską, która łączy Callao – największy i najważniejszy port w Peru – z miejscowością Huancayo w środkowej części kraju. Ten XIX-wieczny cud techniki przez długi czas był najwyżej położoną koleją na świecie!

Jeśli chcesz poznać szczegóły historii Ernsta Malinowskiego i jak to się stało, że to polski inżynier stworzył najwyższej klasy kolej, zajrzyj do naszej książki „Akademia Superbohaterów”. Jeden z rozdziałów poświęciliśmy właśnie Malinowskiemu.

5. Uniwersytet w Bolonii

To jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Istnieje od 900 lat i narodził się ze szkół prawa rzymskiego, które istniały w starożytności. Wiele słynnych oraz wpływowych ludzi kształciło się tam, również Polacy. Andrzej Frycz-Modrzewski, Stanisław Staszic oraz człowiek, który wstrzymał słońce i ruszył ziemię. W Bolonii możesz podążać szlakami Mikołaja Kopernika, który uczył się tam prawa, ale to nauczyciel astronomii wywarł na nim największe wrażenie. Być może gdyby nie on, młody Polak zająłby się tylko prawem.

Uniwersytet w Bolonii istnieje do dziś, a przez swoją historię, nie tylko kształci samych studentów, ale również stworzył rozbudowany system muzealny. Piętnaście różnych muzeów, a wśród nich obserwatorium, ogród botaniczny, muzeum antropologiczne, chemiczne lub zoologiczne. Warto poświęcić nawet kilka dni i wcielić się w rolę studenta z dawnych czasów. Sama Bolonia to niezwykłe i piękne miasto z bogatą historią. Warto dobrze zaplanować wyjazd i zobaczyć jak najwięcej.

6. Bradbury Science Museum w stanie Nowy Meksyk, USA

W pobliżu małego miasteczka Los Alamos w stanie Nowy Meksyk znajduje się laboratorium, którego istnienie jest teraz powszechnie znane. Podczas drugiej wojny światowej miejsce to było jednak ściśle tajne. Właśnie tu odbywały się badania do projektu Manhattan, którego celem było uzyskanie energii z atomu.

W tym i innych przedsięwzięciach naukowych brał udział polski matematyk Stanisław Ulam, który stworzył niejedną teorię matematyczną. Informacje oraz historię tak niezwykłego miejsca jakim jest laboratorium w Los Alamos zbiera Bradbury Science Museum.

Ekspozycja pełna modeli oraz multimedialnych tablic podzielona jest na cztery części. Pierwsza poświęcona jest głównej misji laboratorium czyli obronie kraju, druga skupia się na historii placówki oraz samych jej badań. Trzecia stawia akcent konkretnie na badania instytucji, obecne oraz te z przeszłości. Czwarta część to wystawa, która ma przypominać laboratorium Roberta Oppenheimera – pierwszego dyrektora laboratorium i twórcy bomby atomowej.

Zobacz również