Tomasz Rożek produkuje serial animowany dla dzieci

Tomasz Rożek, popularyzator nauki, ogłosił dzisiaj, że produkuje serial animowany dla dzieci. Serial pod tytułem „Akademia Superbohaterów” będzie opowiadał o grupie dzieci, zafascynowanych nauką, które chcą zostać superbohaterami – naukowcami. W filmach pojawią się także postaci prawdziwych polskich naukowców, obdarzone cechami superbohaterów. Pilot produkcji jest już dostępny.
Wyjątkowy serial animowany dla dzieci
Dlaczego popularyzator nauki tworzy serial dla dzieci? To proste – dr Rożek chce w ten sposób zwiększyć zainteresowanie nauką wśród najmłodszych. „Dzieci kochają superbohaterów, więc to idealny sposób, aby przybliżyć im sylwetki polskich naukowców” – mówi Rożek. „Chcemy pokazać, że naukowcy to nie tylko ludzie w białych kitlach, ale również prawdziwi bohaterowie, którzy zmieniają świat”.
Planowany serial „Akademia Superbohaterów” będzie podzielony na 13 odcinków. Każdy z filmów został poświęcony innemu polskiemu naukowcowi, który będzie wspierał grupę ciekawych dzieci w rozwiązywaniu zagadek oraz podejmowaniu ważnych wyzwań naukowych i technologicznych.

Wśród bohaterów serialu znajdą się m.in.:
- Hilary Koprowski i Rudolf Weigl – odkrywcy szczepionek
- Maria Skłodowska-Curie – laureatka dwóch Nagród Nobla, która odkryła polon i rad
- Mikołaj Kopernik – astronom, który odkrył, że Ziemia obraca się wokół Słońca
- Ignacy Łukasiewicz – wynalazca lampy naftowej
- Jan Czochralski – metalurg i ojciec elektroniki
Zobacz pilot serialu
Wymienieni superbohaterowie będa mentorami i przewodnikami dla 4 dzieci: Maszy, Zosi, Paskala i Alberta. Serial będzie animowany techniką 2D i będzie emitowany w telewizji oraz na platformach streamingowych. Premiera serialu planowana jest na 2026 rok. Już dziś można oglądać pilot serialu.
Znani czy nieznani? Sprawdziliśmy to!
Serial powstaje w ramach programu “Akademia Superbohaterów”, który ma na celu inspirowanie młodego pokolenia oraz przypominanie o naukowcach. Dr Tomasz Rożek i jego zespół przeprowadził badania wskazujące na to, że naukowcy są znacząco mniej znani i doceniani niż fikcyjni superbohaterowie.
Opracowanie raportu dotyczącego rozpoznawalności naukowców i superbohaterów w Polsce i Stanach Zjednoczonych przez Fundację Nauka. To Lubię pokazało, że Ci pierwsi cieszą się w społeczeństwie mniejszą rozpoznawalnością niż wymyśleni superbohaterowie. Rożek twierdzi, że serial „Akademia Superbohaterów” jest odpowiedzią na ten problem.
– „Chcemy pokazać dzieciom, że naukowcy to również bohaterowie, którzy zasługują na ich uwagę” – mówi Rożek – „Wierzę, że serial będzie dla nich inspiracją i zachęci ich do zainteresowania się nauką”.

Założona przez dr. Tomasza Rożka Fundacja Nauka. To Lubię, w ramach projektu Akademia Superbohaterów, przedstawia historie i osiągnięcia polskich uczonych, które często zostały niesłusznie zapomniane. Oprócz gigantów polskiej nauki o międzynarodowej renomie, takich jak Mikołaj Kopernik czy Maria Skłodowska-Curie, możemy pochwalić się całą plejadą badaczy, odkrywców oraz wynalazców, których dokonania zmieniały świat albo legły u podstaw rozwoju technologii i dzisiaj kształtują naszą rzeczywistość.
– “Byliśmy ciekawi, czy sława prawdziwych, historycznych bohaterów, którzy rzeczywiście wpłynęli na losy świata, może równać się z rozpoznawalnością fikcyjnych superbohaterów, z których wielu przecież też zajmuje się odkryciami naukowymi. Aby to zbadać, w drugiej połowie 2022 roku przeprowadziliśmy w Polsce i USA badanie, które miało pokazać, nazwiska jakich naukowców respondenci potrafią przywołać z pamięci, których z wymienionych na liście znają, a także jak te wyniki mają się do znajomości nazwisk czy pseudonimów superbohaterów.” – więcej o badaniu w oddzielnej informacji prasowej.
Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki
