Mikołaj Kopernik – znasz te fakty z jego życia?

A. Ochman
20.02.2022
Przewidywany czas: 2 min

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” to wiedzą nawet przedszkolaki. A czy możesz powiedzieć coś więcej o słynnym Polaku, który zmienił nasz sposób patrzenia na świat? Poznaj ciekawostki z życia Kopernika -polskiego naukowca, o którym szkolne podręczniki wspominają najczęściej.

Edukacja

To, że Kopernik studiował w Krakowie na słynnej Akademii Krakowskiej (dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński) jest powszechnie wiadome, ale czy wiedziałeś, że po Krakowie przyszedł czas na studia zagraniczne w Bolonii i Padwie?

Jego edukacja była w ogóle możliwa dzięki wujowi. Gdy Kopernik stracił ojca, Łukasz Watzenrode (późniejszy biskup warmijski) zaopiekował się jego rodziną i dzięki niemu młody Mikołaj mógł kontynuować naukę.

Ścieżka jego edukacji jest bardzo ciekawa. Kopernik nie tylko studiował astronomię, ale też medycynę, prawo oraz matematykę.

Młody Kopernik – włoski etap

Przygoda w Italii nie skończyła się wyłącznie na studiach. Kopernik odbywał tam także staż. W Bolonii (gdzie się uczył) zapoznał się z astronomem Dominikiem Maria Novara, z którym wspólnie prowadził obserwacje Księżyca. Kontynuował je samodzielnie podczas stażu, który odbywał w Rzymie. To właśnie tam powstała jego teoria heliocentryczna.

Po zagranicznych studiach i praktykach przyszedł czas na powrót do Polski.

Ten tekst też może Cię zainteresować: Stanisław Lem i jego inspiracje

Życie w Polsce

Gdy Kopernik przyjechał w rodzinne strony, przez pewien czas był sekretarzem swojego wuja-biskupa. Wielebny miał w planach zrobienie z bratanka swojego następcy, co niekoniecznie szło w parze z wizją astronoma. Bądźmy szczerzy, ten pomysł zupełnie nie przypadł mu do gustu. Kopernik wyjechał więc do Fromborku, gdzie pomimo wizji swojego wuja nie został księdzem, lecz kanonikiem. Ten tytuł uprawniał go do wykonywania pewnych czynności kościelnych.

Czy wiesz, że chociaż Kopernik nie miał specjalnych aspiracji politycznych, miał swój wkład podczas wojny Olsztyna z Krzyżakami? To właśnie on, podczas najazdu Krzyżaków, negocjował z nimi warunki.

To nie koniec ciekawostek z życia polskiego astronoma. Chcesz poznać ich więcej? Wejdź TUTAJ i sprawdź, czy znasz wszystkie opisane fakty.

Autor

Agnieszka Ochman

Zobacz również